Boys 5,000 Meters Varsity
===========================================================================
Athlete Yr Team Time
===========================================================================
1 Evan Caudy 10 North Platte 17:22.53
2 Joel Bradley 12 North Platte 17:31.42
3 Gabriel Estrada 12 Cozad 17:50.80
4 Cameron Brauer 10 Sidney 18:14.55
5 Thomas Moss 11 North Platte 18:31.03
6 Tayler Kleinow 12 North Platte 18:32.08
7 Bryant Fulmer 11 Holdrege 18:35.92
8 Daniel Bashtovoi 10 Sidney 18:42.83
9 Joshua Paisley 12 Cambridge 18:43.40
10 Tanner Ostrander 12 Ogallala 18:52.47
11 Kean Jared 12 North Platte 18:56.30
12 TJ Renner 12 McCook 19:00.62
13 Benjamin Bashtovoi 12 Sidney 19:03.97
14 Mitch Deer 10 Sidney 19:05.70
15 Aaron Franz 11 North Platte 19:06.08
16 Treyson Johnstone 10 Sidney 19:06.41
17 Brandon Tucker 11 McCook 19:13.23
18 Erik Graff 12 McCook 19:19.53
19 Julian Maytorena 10 Sidney 19:25.71
20 Josh Hegwood 10 McCook 19:26.19
21 Gabe Becher 12 Hershey 19:31.39
22 Austin Werner 12 Cozad 19:39.25
23 Mason Nordhausen 11 Chase County 19:49.61
24 Jade Paxton 12 Sutherland Public 19:50.54
25 Blake Bruns 11 Hershey 20:09.09
26 Matt Bruns 10 Hershey 20:13.57
27 Hudson Reed 11 Holdrege 20:14.82
28 Justin Golus 9 Holdrege 20:19.70
29 Shane Horwart 11 Cambridge 20:21.65
30 Logan O'Malley 11 St Patrick 20:26.16
31 Blake Wyatt 11 Ogallala 20:29.26
32 Colton Pouk 10 Perkins County 20:32.88
33 Caiden Castillo 9 Ogallala 20:51.58
34 Colton Craig 12 McCook 21:00.11
35 Carter Newth 12 Holdrege 21:00.82
36 Cedric Maxwell 11 Chase County 21:08.36
37 Bryce Dutton 11 McCook 21:14.24
38 Tony Lyon 9 Perkins County 21:25.75
39 Kade Komenda 10 Holdrege 21:27.65
40 Blake Devitt 9 Hitchcock County 21:35.15
41 Javian Gager 11 Ogallala 21:36.01
42 Reace Anderson 11 Hershey 21:36.40
43 Andrew Brosius 9 St Patrick 21:39.17
44 Evan Thome 11 Cozad 21:47.57
45 Cheve Lutz 10 Dundy County Stratton 21:55.33
46 Reagan Emerson 10 Ogallala 21:56.02
47 Caleb Lagler 12 Perkins County 21:56.70
48 Aidan Gunderson 10 Cambridge 22:00.84
49 Brady Vanboening 9 Holdrege 22:02.77
50 Jacob Cox 11 Sutherland Public 22:04.87
51 Evan Sestak 12 Perkins County 22:09.22
52 Garrett Stamm 9 Dundy County Stratton 22:25.50
53 Brandon Horwart 12 Cambridge 22:44.80
54 Bobby Evans 11 Cambridge 22:56.97
55 Daylon Weekly 11 Stapleton 23:02.96
56 Sam Mackley 12 Hershey 23:10.44
57 Jack Farr 12 Decatur Community 23:11.24
58 Harmon Johnsen 9 Sutherland Public 23:28.19
59 Samuel Dekleva 11 St Patrick 23:34.97
60 Kaden Starr 10 Cozad 23:41.97
61 John tenBensel 12 Cambridge 23:47.13
62 Jared Trimble 9 Stapleton 23:51.67
63 Norval Books 12 Sutherland Public 24:42.46
64 Kade Anderson 9 Chase County 24:46.46
65 Conner Weekly 9 Stapleton 24:46.95
66 Dallas Beegle 9 Hitchcock County 24:52.28
67 Landon Tines 9 Hitchcock County 25:14.47
68 Carson Winder 9 St Patrick 25:38.81
69 Bruce Zogg 11 Sutherland Public 25:54.89
70 Keegan Nitsch 12 St Patrick 26:24.70
71 Josiah Weyeneth 10 Decatur Community 26:40.86
72 Casey Jett 9 St Patrick 26:44.89
73 Tyler Abbott 10 Hershey 26:58.34
74 Matthew Aerni 12 Perkins County 27:09.55
75 Morgan Morris 10 Cozad 28:06.09
76 Layne Sutton 10 Dundy County Stratton 30:14.48
77 Charles Barnes 11 Chase County 32:34.17
78 Trenton Emmons 12 Hitchcock County 35:04.73
5,000 Meters Varsity Team Scores
===========================================================================
Pl Team Points
===========================================================================
1 North Platte 14
2 Sidney 39
3 McCook 67
4 Holdrege 97
5 Hershey 114
6 Ogallala 115
7 Cozad 125
8 Cambridge 136
9 Perkins County 166
10 Sutherland Public 185
11 Chase County 187
12 St Patrick 190
13 Hitchcock County 231
Boys 5,000 Meters Junior Varsity
===========================================================================
Athlete Yr Team Time
===========================================================================
1 Jonah San Miguel 11 North Platte 19:18.83
2 Tj Hastings 11 North Platte 19:52.67
3 Tre Canas 10 Sidney 20:07.89
4 Trenton Golter 11 North Platte 20:19.32
5 Benjamin Steele 11 North Platte 20:33.13
6 Quade Lowe 9 North Platte 21:02.59
7 Austin Lutz 10 Ogallala 21:05.18
8 Glenn Ruggles 9 McCook 21:15.89
9 Gage Stokey 11 Ogallala 21:27.59
10 Trae Skiles 11 Ogallala 21:46.15
11 Hunter Hothan 9 North Platte 22:10.00
12 Jonathan Dekleva 9 North Platte 22:16.89
13 Matt Herron 11 McCook 22:20.11
14 Brogan Wise 9 Holdrege 22:28.14
15 Braeden Schmer 12 Ogallala 22:36.81
16 Ryan Unger 10 McCook 22:50.06
17 Kaden Miller 10 North Platte 23:17.69
18 Cole Stokey 9 Ogallala 23:18.85
19 Cooper Lines 12 McCook 23:20.94
20 Gabe Jenny 9 North Platte 23:23.63
21 Oban Sandoval 9 North Platte 23:30.72
22 Tucker Gillispie 10 McCook 23:31.70
23 Landon Klasna 11 North Platte 23:34.60
24 Preston Tuttle 10 Ogallala 23:41.02
25 Andew Stevens 12 McCook 23:48.52
26 Jonathan Hodges 10 North Platte 24:04.09
27 Mason Headley 9 Ogallala 24:11.45
28 Taylor Jacobs 9 McCook 24:14.38
29 Ainsley Schroeder 11 North Platte 24:16.71
30 Caleb Tegtmeier 12 North Platte 24:24.88
31 Cedric Knudsen 9 Ogallala 24:29.97
32 Evan Jones 9 Ogallala 24:31.21
33 Kainin Wilson 12 North Platte 24:31.21
34 Keanan Castillo 10 North Platte 24:31.60
35 Max Mueller 9 Ogallala 24:47.84
36 Sergio Solache 9 Holdrege 25:04.82
37 Trenton Brooks 10 McCook 25:09.59
38 Logan Farr 11 McCook 25:14.02
39 Kallen Feikert 11 McCook 25:17.27
40 Zac Christensen 9 Ogallala 25:21.61
41 Ethan Graff 10 McCook 25:35.19
42 Caleb Wilkinson 9 McCook 26:04.52
43 Andres Cabrera 10 McCook 26:25.24
44 Carsten Collin 11 Sutherland Public 26:35.60
45 Jullian Stiver 10 McCook 26:36.81
46 Chance Westadt 12 Cambridge 26:49.23
47 Drew Ogden 10 North Platte 26:53.79
48 Adam Kroeger 12 Ogallala 27:04.07
49 Jay Ady 9 North Platte 27:23.82
50 Hoyt Dancer 9 Sutherland Public 27:27.02
51 Alan Holliday 9 McCook 28:40.83
52 Chance Karges 9 Cozad 28:49.15
53 Lazaro Perez 12 Ogallala 28:51.80
54 Dylan Downer 10 Cambridge 28:59.81
55 Samuel Hermosillo 10 Cozad 29:06.21
56 Izakk Oschner 9 North Platte 29:21.11
57 Dominic Ralston 11 Sutherland Public 29:24.44
58 Cole Gerdes 10 Sutherland Public 29:39.26
59 Bryce Aufrecht 9 North Platte 30:32.62
60 Trace Decker 12 McCook 30:59.31
61 Bennett Magnuson 9 North Platte 33:06.80
62 Issac Weekly 10 Hershey 34:40.57
63 Ryder Smith 9 Ogallala 34:47.70
64 Keithen Huntley 10 Cambridge 35:05.60
5,000 Meters Junior Varsity Team Scores
===========================================================================
Pl Team Points
===========================================================================
1 North Platte 10
2 Ogallala 35
3 McCook 46
4 Sutherland Public 82
Boys 2,000 Meters Junior High
===========================================================================
Athlete Yr Team Time
===========================================================================
1 James Heirigs 8 North Platte St Pat... 7:45.92
2 Grant Cappel 8 McCook 7:49.50
3 Jarrett Miles 8 North Platte St Pat... 7:52.43
4 Rian Teets 8 North Platte 7:58.44
5 Colin Rooney 8 Sandhills Valley 8:00.87
6 Evan Mai 8 McCook 8:12.53
7 Joshiah Wilkinson 7 McCook 8:12.97
8 Nikolas Schrock 8 Holdrege 8:23.04
9 Aaron Wilson 7 Cozad 8:23.53
10 Corey Miller 8 North Platte 8:28.32
11 Trevor Juma 8 North Platte 8:35.58
12 J.J. Bell 7 Holdrege 8:39.71
13 Gavin Gunderson 7 Cambridge 8:39.94
14 Nic Zurn 7 North Platte 8:47.98
15 Porter Connick 7 North Platte St Pat... 8:48.53
16 Nathan Kollmorgen 8 Hitchcock County 8:48.66
17 Connor Craig 8 North Platte 8:49.78
18 Will Krondak 8 North Platte St Pat... 8:51.43
19 Rayce Moerke 8 North Platte 8:53.47
20 Joe Barenburg 8 McCook 8:55.04
21 Barret Renfro 7 Ogallala 8:56.73
22 Carson Songster 8 North Platte 8:57.92
23 Zane Newland 8 North Platte 8:59.54
24 Ethan Rogers 8 McCook 8:59.97
25 Nate Haggart 8 Cozad 9:00.40
26 Michael Tophoj 7 Ogallala 9:03.26
27 Ethan Weems 8 Sandhills Valley 9:05.16
28 Joshua Wilkinson 7 McCook 9:05.48
29 Wyatt Jackson 8 Cambridge 9:11.17
30 Cooper Leibhart 8 North Platte 9:12.35
31 Billy Tolstedt 8 North Platte St Pat... 9:13.57
32 Aiden Hawks 7 North Platte 9:15.30
33 Jack Rezac 8 Ogallala 9:16.53
34 Mycuh Hanson 8 McCook 9:19.29
35 Hunter Nicola 7 North Platte 9:19.65
36 Chase Bailey 7 Holdrege 9:23.01
37 Jordan Arensdorf 7 Hershey 9:26.97
38 Cayson Johnston 7 Sandhills Valley 9:29.31
39 Grant Wells 8 McCook 9:29.98
40 Navy Smith 7 Chase County 9:34.05
41 Keith Faler 8 North Platte 9:36.98
42 Mason Wallin 8 Chase County 9:41.86
43 Matthew Morgan 8 Cambridge 9:42.74
44 Ben Junker 8 McCook 9:44.40
45 Parker Ginn 8 North Platte 9:44.55
46 Jeffrey Strohm 7 Hitchcock County 9:51.47
47 Davien Hanson 7 McCook 9:52.85
48 Lynden Rodewald 7 Holdrege 9:54.51
49 David Hinson 8 McCook 9:57.30
50 Ladik Husted 7 North Platte St Pat... 9:58.35
51 Cayler Hacker 7 Hershey 10:00.63
52 Alex Perez 8 Cozad 10:04.76
53 Weston Barnes 7 Decatur Community 10:10.39
54 Leyton Connell 7 Sandhills Valley 10:12.45
55 Brett Strickland 7 Holdrege 10:28.99
56 Kevin Dannatt 8 Chase County 10:30.36
57 Tanner Schmid-Sutton 7 North Platte 10:35.39
58 Reagan Bender 8 Hershey 10:39.46
59 Matthew King 7 Holdrege 10:42.89
60 Winston Karre 7 North Platte 10:44.72
61 Parker Catlin 8 Ogallala 10:45.54
62 Jaiden Smith 7 North Platte St Pat... 10:58.75
63 Noah Short 8 North Platte 11:03.64
64 Johnny Flores 7 Cozad 11:17.92
65 Walker Mollendor 8 Chase County 11:21.58
66 Clayton Rinne 7 Dundy County Stratton 11:21.75
67 Jalen Collicott 7 McCook 11:23.68
68 Wyatt Hageman 7 Holdrege 11:27.64
69 Kaleb Shaw 8 McCook 11:29.55
70 Brian Odle 8 North Platte 11:36.75
71 Deacon Kinne-Walki... 8 McCook 11:48.98
72 Luke Tegtmeier 8 North Platte 12:00.61
73 Brock Johnsen 7 Sutherland 12:03.92
74 Carter Hartwell 7 McCook 12:11.62
75 Gavin Wisnieski 7 Chase County 12:13.66
76 Layton Moss 8 North Platte 12:18.47
77 Sam Erbert 7 North Platte 12:29.48
78 Reif Sandoval 8 North Platte 12:36.63
79 Tyson Pavelka 7 North Platte 12:39.36
80 Brighton Walkingto... 7 McCook 12:45.57
81 Damian Polanco 7 Cozad 13:00.07
82 Colton Chrisman 7 North Platte 13:11.46
83 William Martinez - Sutherland 14:25.84
84 Markasey Redhouse 8 North Platte 14:46.00
85 Daniel Briggs 8 Chase County 15:31.33
2,000 Meters Junior High Team Scores
===========================================================================
Pl Team Points
===========================================================================
1 McCook 33
2 North Platte St. Patrick' 34
3 North Platte 38
4 Holdrege 78
5 Sandhills Valley 90
6 Cozad 102
7 Ogallala 105
8 Chase County 135
Girls 5,000 Meters Varsity
===========================================================================
Athlete Yr Team Time
===========================================================================
1 Kate Steinike 10 St Patrick 21:28.23
2 Zarah Blaesi 9 North Platte 21:32.24
3 Kenzie Hurlbert 12 Holdrege 21:52.80
4 Genna Blakely 11 St Patrick 22:45.36
5 Mallory Applegate 9 Cozad 22:54.19
6 Samantha Rodewald 9 McCook 22:56.57
7 Nelia Rivas 9 North Platte 22:57.48
8 Lydia Peters 10 Sidney 23:00.65
9 Baylee Evarts 11 North Platte 23:17.92
10 ElsiAnna K Rodewald 12 McCook 23:28.49
11 Alexis Hoatson 10 North Platte 23:29.73
12 Lacy Biltoft 11 Holdrege 23:41.83
13 Angelea Arnett 12 Sidney 23:56.36
14 Hayley Miles 10 St Patrick 24:00.81
15 Shawna Wilkinson 9 McCook 24:11.85
16 Megan Burkholder 12 Cozad 24:23.83
17 Grace Cappel 10 McCook 24:31.10
18 Varsha Huebner 12 Hershey 24:41.19
19 Karyn Burkholder 9 Cozad 24:50.48
20 Caelyn Long 10 Chase County 24:56.34
21 Megan tenBensel 10 Cambridge 25:22.68
22 Madison Brown 12 Chase County 25:22.94
23 Kori Koeppen 9 Cambridge 25:38.24
24 Joslyn Hammond 10 McCook 26:06.94
25 Kimberly Gutierrez 11 Sidney 26:24.18
26 Savannah Beegle 12 Hitchcock County 26:27.52
27 Jenessa Arnold 9 North Platte 26:46.48
28 Cydnie Wilson 9 Sutherland Public 26:48.70
29 Ashlynn Ditch 11 North Platte 26:55.30
30 Ashley Dye 12 St Patrick 26:56.50
31 Rheo Dykstra 9 Sidney 27:16.30
32 Kambree Meeske 11 Chase County 27:19.60
33 Julie Slattery 12 St Patrick 27:23.72
34 Lindsey Mendenhall 11 Chase County 27:30.30
35 Meredith Gloy 9 Perkins County 27:32.83
36 Miranda Ahrendt 11 Sidney 27:40.26
37 Madi Gifford 9 St Patrick 27:43.03
38 Brooklyn Christensen 12 Chase County 27:57.25
39 Paige Sickels 10 Cambridge 27:58.04
40 Aspen Lenz 9 Sutherland Public 27:58.41
41 Anna Peterka 9 Sutherland Public 28:52.01
42 Abby McConnell 9 Sutherland Public 29:44.21
43 Hailey Farr 9 McCook 30:09.54
44 Morgan Keith 10 Hitchcock County 30:38.64
45 Sophia Plugge 9 Ogallala 30:57.19
46 Siobhan Donohue 11 Cambridge 31:29.20
47 Trissa Wilson 12 Hershey 32:07.49
48 Abigail Huntley 12 Cambridge 32:18.18
49 Tia Elsasser 12 Hershey 32:33.09
50 Mackenzie Carlson 10 Hitchcock County 32:59.29
51 Cloee Petersen 9 Sutherland Public 33:02.48
52 Brianna Schwarz 11 Dundy County Stratton 33:19.79
53 Nattalie Vanarsdall 11 Hershey 33:35.93
54 McKinzie Baney 11 Dundy County Stratton 33:40.08
55 Sierra Davis 10 Decatur Community 34:08.77
56 Grace Adam 10 Cambridge 34:31.36
57 Harleigh Wissink 11 Dundy County Stratton 35:54.11
5,000 Meters Varsity Team Scores
===========================================================================
Pl Team Points
===========================================================================
1 North Platte 23
2 McCook 37
3 St Patrick 39
4 Sidney 61
5 Chase County 86
6 Cambridge 103
7 Sutherland Public 124
8 Hershey 134
Girls 5,000 Meters Junior Varsity
===========================================================================
Athlete Yr Team Time
===========================================================================
1 Lexi Hauxwell 11 McCook 25:55.22
2 Malorie Ditch 10 North Platte 26:12.37
3 Sophia Puls 9 Holdrege 27:49.78
4 Emily Evans 12 North Platte 28:10.54
5 Madison Tarenez-Ra... 10 McCook 28:12.19
6 Katrine Bogardus 9 McCook 28:34.70
7 Amber Gonzales 9 McCook 28:58.36
8 Korinne Benson 11 Cambridge 29:10.58
9 Marinn Niesen 12 St Patrick 29:38.84
10 Elena Neufeld 10 Sidney 29:47.39
11 Kaitlyn Evans 12 North Platte 29:57.33
12 Kailynn F Rodewald 10 McCook 29:59.23
13 Hannah Meeske 12 Chase County 31:08.18
14 Chloe Newth 9 Holdrege 31:18.70
15 Madelynn Hanes 9 Chase County 31:20.32
16 Mellody Jansma 10 North Platte 31:57.35
17 Sophia Krondak 11 St Patrick 32:18.83
18 Matalie Wallin 10 Chase County 33:51.58
19 Saria Calvin 10 Sidney 34:03.40
20 Kerrigan Burns 11 McCook 34:46.71
21 Sandra Hixson 9 McCook 34:55.29
22 Isabelle Whitney 11 North Platte 34:57.67
23 Ashley Tolstedt 11 St Patrick 35:12.15
24 Chantel Vargas 9 North Platte 35:34.71
25 Jenna Bondegard 9 Sidney 36:45.30
26 McKayla Hixson 9 McCook 36:51.09
27 Liz Barenburg 12 McCook 37:07.50
5,000 Meters Junior Varsity Team Scores
===========================================================================
Pl Team Points
===========================================================================
1 McCook 16
2 North Platte 21
Girls 2,000 Meters Junior High
===========================================================================
Athlete Yr Team Time
===========================================================================
1 Ellie Albrecht 8 Cozad 9:00.08
2 Brenna Deterding 8 Cambridge 9:06.88
3 Jada Hothan 7 North Platte 9:15.43
4 Adalyn Anderson 8 Cozad 9:15.86
5 Rachel Harris 7 Cambridge 9:22.30
6 Paige Bortner 7 McCook 9:23.24
7 Lilly Holthusen 7 Ogallala 9:31.29
8 Haylie Hoatson 8 North Platte 9:36.15
9 Boston Pettera 8 North Platte 9:38.20
10 Seinna Dutton 8 McCook 9:39.88
11 Izzy Renner 8 McCook 9:43.84
12 Braelyn Gifford 7 North Platte St Pat... 9:48.74
13 Jaedin Ernst 8 Ogallala 9:50.77
14 Kacey Munson 7 North Platte 9:54.45
15 Chayse Keith 8 Hitchcock County 9:59.07
16 Isabel Shepherd 7 North Platte 9:59.98
17 Kaitlyn Aloi 8 North Platte 10:02.96
18 Abby Boner 8 McCook 10:05.72
19 Chloe Jones 8 Holdrege 10:09.81
20 Emma Graff 7 McCook 10:10.56
21 Theron Nitsch 7 North Platte St Pat... 10:10.56
22 Abbey Diaz 8 McCook 10:10.94
23 Jordy Cox 8 Sutherland 10:13.52
24 Marianne Zuniga 8 Sandhills Valley 10:15.45
25 Charli Wells 8 Holdrege 10:16.34
26 Abigail Nielson 8 McCook 10:28.87
27 Katie Jewett 8 Holdrege 10:29.35
28 Zoe Carson 8 McCook 10:36.18
29 Rebecca Foster 8 Sutherland 10:37.83
30 Haylee Dimmitt 7 Sandhills Valley 10:38.18
31 Jaylen Dimmitt 8 Sandhills Valley 11:01.82
32 Kelsey Komenda 8 Holdrege 11:02.48
33 Emmalee Nicholson 7 Sandhills Valley 11:13.72
34 Shelby Steele 8 North Platte 11:16.92
35 Natalia Wiezorek 7 North Platte St Pat... 11:24.93
36 Lily Eisenrich 7 North Platte 11:38.92
37 Hailey Guthrie 8 North Platte St Pat... 11:54.47
38 Helana Petit 8 North Platte St Pat... 11:55.79
39 Cladia Rhoades 7 Ogallala 12:17.90
40 Samantha Farmer 7 Cambridge 12:35.32
41 Hannah Jensen 7 North Platte 12:39.27
42 Elizabeth Tinsley 8 North Platte 13:02.31
43 Ruby Nutter 8 Hershey 13:10.80
44 Madison Stewart 7 North Platte 13:40.63
45 Stephanie Budke 7 North Platte St Pat... 14:01.10
46 Amera Bay 7 North Platte 14:23.78
47 Jessica Edmonds 7 Hershey 14:52.56
48 Erin Herron 7 McCook 14:55.17
2,000 Meters Junior High Team Scores
===========================================================================
Pl Team Points
===========================================================================
1 North Platte 16
2 McCook 24
3 North Platte St. Patrick' 68
4 Holdrege 68
5 Sandhills Valley 77