New Division Boys 60 Meter Dash Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Keaton VanHousen 11 High Plains Community 7.31
2 Koa McIntyre Archbishop Bergan 7.35
3 Jake Stoner 10 Fillmore Central 7.46
4 Noah L'Heureux 12 Lincoln Lutheran 7.49
5 Chris Pinales Archbishop Bergan 7.57
6 Trevor LeGrande Lincoln Lutheran 7.58
7 Ayden Shook 9 Milford 7.70
8 Carson Richters 10 Centennial 7.71
New Division Boys 60 Meter Dash Prelims
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Koa McIntyre Archbishop Bergan 7.34
2 Keaton VanHousen 11 High Plains Community 7.39
3 Noah L'Heureux 12 Lincoln Lutheran 7.43
4 Jake Stoner 10 Fillmore Central 7.48
5 Chris Pinales Archbishop Bergan 7.64
6 Ayden Shook 9 Milford 7.66
7 Trevor LeGrande Lincoln Lutheran 7.68
8 Carson Richters 10 Centennial 7.69
9 Houk Cade 12 Milford 7.72
10 Brody Ienn 12 Osceola 7.74
11 Ethan Strand 11 Yutan 7.74
12 Jacob Johnson 12 Archbishop Bergan 7.74
13 Cole Seeba Lincoln Lutheran 7.78
14 Jackson Tejeda Central City 7.81
15 Cooper Gierhan 10 Centennial 7.85
16 Jeremiah Taylor 10 Milford 7.87
17 William McLaughlin 12 Diller-Odell 7.89
18 Tanner Wood 10 High Plains Community 7.91
19 Ryan Arnold 12 Diller-Odell 7.94
20 Noah Monroe Fillmore Central 7.95
21 Trevor Carlstrom High Plains Community 8.10
22 Mike Nisly Centennial 8.12
23 Austin Wells 11 Central City 8.14
24 Karl Grafelman Omaha Brownell-Talbot 8.20
25 Corin Paul 10 Meridian 8.29
26 Levi Larson 11 Yutan 8.35
27 Nicolas Brodigan 10 Central City 8.41
28 Jake Gibbs Omaha Brownell-Talbot 8.43
29 Isaac Janing Fillmore Central 8.63
30 Austin Jurgens 10 Diller-Odell 8.85
31 Angelo Herrera Meridian 8.91
32 Emmit Hintz 11 Deshler 9.06
33 Paul Martinez 10 Omaha Brownell-Talbot 9.41
34 Wyatt Scheets Meridian 9.88
Tanner Kropatsch 11 Osceola DNS
Carson Watts 10 Osceola DNS
New Division Boys 200 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Colton Meyer 12 Lincoln Lutheran 23.79
2 Jake Stoner 10 Fillmore Central 24.57
3 Logan Russell 12 High Plains Community 24.84
4 Ayden Shook 9 Milford 25.21
5 Collin Morrison 12 Lincoln Lutheran 25.42
6 Daylin Craw 10 Diller-Odell 25.46
7 Chris Pinales Archbishop Bergan 25.56
8 Carson Richters 10 Centennial 25.61
9 William McLaughlin 12 Diller-Odell 25.87
9 Noah Monroe Fillmore Central 25.87
11 Will Saunders Centennial 25.94
12 Alex Painter Archbishop Bergan 26.01
13 Tanner Wood 10 High Plains Community 26.08
14 Holden Ruhnke 11 Deshler 26.32
15 Jackson Tejeda Central City 26.34
16 Ethan Strand 11 Yutan 26.46
17 Jacob Cook Archbishop Bergan 26.51
18 Devin Wilson Omaha Brownell-Talbot 26.56
19 Jeremiah Taylor 10 Milford 26.74
20 Levi Larson 11 Yutan 27.07
21 Mike Nisly Centennial 27.38
22 Karl Grafelman Omaha Brownell-Talbot 27.39
23 Corin Paul 10 Meridian 27.86
24 Garrett Watenpaugh Milford 28.00
25 Eric Lenz 10 Central City 28.03
26 Jake Gibbs Omaha Brownell-Talbot 28.18
27 Javier Marino High Plains Community 28.21
28 CONNER NUN Fillmore Central 28.54
29 Austin Jurgens 10 Diller-Odell 29.11
30 Trenton Buescher 10 Deshler 29.44
31 Tyler Scholz Lincoln Lutheran 30.17
32 Wyatt Scheets Meridian 33.93
33 Shane LeFave 9 Deshler 37.43
Nicolas Brodigan 10 Central City DNS
Tanner Kropatsch 11 Osceola DNS
Carter Girard Osceola DNS
Moritz Burmester Osceola DNS
New Division Boys 400 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Koa McIntyre Archbishop Bergan 53.71
2 Logan Russell 12 High Plains Community 55.56
3 William McLaughlin 12 Diller-Odell 55.81
4 Caleb Horne 11 Centennial 55.99
5 Trenton Srajhans 10 Fillmore Central 57.18
6 Gavin Logemann Archbishop Bergan 57.50
7 Jobe Sullivan 10 Archbishop Bergan 57.51
8 Zeke Jones Diller-Odell 57.89
9 Brandon Lorenz 11 Milford 57.94
10 Joel Bargen 11 Centennial 58.81
11 Josh Puelz 10 Lincoln Lutheran 1:00.50
12 Karl Grafelman Omaha Brownell-Talbot 1:00.68
13 Gavin Dutton-Mofford Centennial 1:00.77
14 Ashton Reimer 12 Omaha Brownell-Talbot 1:01.48
15 Kane VonBonn 10 Central City 1:01.77
16 Micah Noel 12 Meridian 1:02.68
17 Trey Glines Lincoln Lutheran 1:02.84
18 Ian Anderson 12 High Plains Community 1:03.39
19 Cale Schardt 10 Deshler 1:04.21
20 Isaiah Lauby 9 Fillmore Central 1:04.66
21 Josh Duitsman Lincoln Lutheran 1:04.78
22 Cooper Ebeling Diller-Odell 1:05.24
23 Jake Gibbs Omaha Brownell-Talbot 1:06.14
24 Jakob Hogan 10 High Plains Community 1:06.26
25 Drew Niederklein Meridian 1:06.84
26 Andy Curfman 11 Central City 1:06.91
27 Brenden Leahy 12 Yutan 1:08.09
28 Emmit Hintz 11 Deshler 1:10.10
29 Wyatt Nun 10 Fillmore Central 1:12.27
30 Isaac Hollist 10 Milford 1:13.43
Moritz Burmester Osceola DNS
Xavier Blackburn Osceola DNS
Kyle Sterup 10 Osceola DNS
New Division Boys 800 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Jacob Meyer 12 Lincoln Lutheran 2:12.82
2 Demetrio Maciel 10 Fillmore Central 2:13.58
3 Jackson Hirschfeld 12 Centennial 2:14.00
4 Zach Pauley Milford 2:14.17
5 Chris Medow 12 Centennial 2:14.68
6 Carter Springer Milford 2:21.03
7 Jake Patton 9 Milford 2:22.06
8 Colten Waldo 11 Lincoln Lutheran 2:23.81
9 Dakota Nun Fillmore Central 2:25.09
10 Jobe Sullivan 10 Archbishop Bergan 2:26.29
11 Sonny Scheets 11 Meridian 2:28.54
12 Sam Sleister Archbishop Bergan 2:28.64
13 Shane Stahn 11 Central City 2:29.31
14 Korey Theye 10 Diller-Odell 2:30.92
15 Rayshun Foreman 10 Centennial 2:32.16
16 Aidan Trowbridge Fillmore Central 2:33.05
17 Andrew Fellers 10 Archbishop Bergan 2:33.75
18 Connor Klecan 11 Diller-Odell 2:35.16
19 Lane Barton 10 Meridian 2:36.12
20 Adrien Ficke Diller-Odell 2:49.21
21 Brenden Leahy 12 Yutan 2:50.60
22 Aidan LeFave 10 Deshler 3:03.21
23 Caleb Swedenburg High Plains Community 3:07.20
24 Robby Lambert 9 Deshler 3:40.32
Jakob Hogan 10 High Plains Community DNS
Carter Boden 11 Osceola DNS
Ben Lorhman 11 Osceola DNS
Zach Bagwell High Plains Community DNS
Clay Sapp Osceola DNS
New Division Boys 1600 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Dre Vance 12 Archbishop Bergan 5:02.85
2 Garrett Nichols 10 Fillmore Central 5:11.34
3 Jack Croner Lincoln Lutheran 5:18.41
4 Ryan Payne 10 Centennial 5:19.64
5 Carter Roth 9 Milford 5:29.25
6 Jacob Meyer 10 Diller-Odell 5:31.38
7 Landon Schoneweis 9 Deshler 5:38.48
8 Armando Jones 12 Diller-Odell 5:40.87
9 Dominick Reyes 9 Centennial 5:41.25
10 Hunter Verhage 10 Fillmore Central 5:45.99
11 Maddox Baack 9 Milford 5:49.27
12 Spencer Supik 11 Central City 5:49.59
13 Ben Simonson 9 Archbishop Bergan 5:51.35
14 Grant Hanke 11 Central City 5:51.53
15 Landon Lautzenhiser 9 Milford 5:55.97
16 Lance Ayre 12 Fillmore Central 6:06.05
17 Elisha Meyer 12 Lincoln Lutheran 6:07.60
18 Mykal Folkers 12 Diller-Odell 6:16.59
19 Nathan Fuchs 9 Archbishop Bergan 6:37.25
Ryan Hlavaty Lincoln Lutheran DNS
Zach Bagwell High Plains Community DNS
Thad Rathjen 10 Osceola DNS
Tanner Kropatsch 11 Osceola DNS
Gage Balltrip 10 Centennial DNS
Ben Lorhman 11 Osceola DNS
New Division Boys 3200 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Dre Vance 12 Archbishop Bergan 11:18.55
2 Mykal Folkers 12 Diller-Odell 12:13.24
3 Ben Simonson 9 Archbishop Bergan 12:13.26
4 Ryan Hlavaty Lincoln Lutheran 12:44.00
5 Landon Lautzenhiser 9 Milford 12:51.71
6 Gage Balltrip 10 Centennial 12:53.05
7 Paul Johnson 11 Centennial 14:25.06
Ben Lorhman 11 Osceola DNS
New Division Boys 60m Hurdles Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Colton Meyer 12 Lincoln Lutheran 8.43
2 Brody Ienn 12 Osceola 8.86
3 Will Saunders Centennial 9.11
4 Sam Bock 11 Omaha Brownell-Talbot 9.12
5 Collin Piening 10 Milford 9.37
6 Dylan Soule 11 High Plains Community 9.54
7 Dylan Gartner 12 Archbishop Bergan 9.69
8 Jacob Johnson 12 Archbishop Bergan 9.78
New Division Boys 60m Hurdles Prelims
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Colton Meyer 12 Lincoln Lutheran 8.45
2 Brody Ienn 12 Osceola 9.03
3 Will Saunders Centennial 9.15
4 Sam Bock 11 Omaha Brownell-Talbot 9.20
5 Collin Piening 10 Milford 9.46
6 Dylan Soule 11 High Plains Community 9.57
7 Dylan Gartner 12 Archbishop Bergan 9.77
8 Jacob Johnson 12 Archbishop Bergan 9.92
9 Peyton Johansen 12 Centennial 10.13
10 Coltin Hansen 10 Deshler 10.28
11 Nicolas Brodigan 10 Central City 10.30
12 Zane Wallen Archbishop Bergan 10.39
13 Garrett Sharman 12 High Plains Community 10.84
14 Cooper Ebeling Diller-Odell 11.20
15 Brayden Rut Meridian 11.84
16 Sonny Scheets 11 Meridian 12.23
17 Angelo Herrera Meridian 12.40
18 Ashton Reimer 12 Omaha Brownell-Talbot 13.22
19 Adrien Ficke Diller-Odell 14.69
Jordan Hayes 11 Osceola DNS
New Division Boys 4x400m Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Lincoln Lutheran 3:43.18
2 Centennial 3:48.36
Chris MedowWyatt EhlersJackson HirschfeldCaleb Horne
3 Archbishop Bergan 3:51.66
4 High Plains Community 4:04.61
5 Diller-Odell 4:06.38
6 Deshler 4:07.48
Trenton BuescherColtin HansenHolden RuhnkeCale Schardt
7 Milford 4:07.69
Brandon LorenzAyden ShookJake PattonCollin Piening
8 Central City 4:14.06
Kane VonBonnNicolas BrodiganShane StahnCayden Homolka
9 Fillmore Central 4:14.12
10 Omaha Brownell-Talbot 4:14.65
11 Meridian 4:16.38
Osceola DNS
New Division Boys 4x800m Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Lincoln Lutheran 9:14.48
Gage CanfieldColten WaldoJosh PuelzJacob Meyer
2 Fillmore Central 9:23.12
3 Milford 9:33.40
4 Centennial 9:35.18
5 Diller-Odell 9:36.45
Armando JonesJacob MeyerKorey TheyeDaylin Craw
6 Central City 10:13.92
Shane StahnMax RathjenGrant HankeKane VonBonn
7 Archbishop Bergan 10:14.73
8 High Plains Community 11:15.65
Osceola DNS
New Division Boys Shot Put Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Quinn Butzke 12 Centennial 44-06.50
2 Dalton Paxton 11 Lincoln Lutheran 41-08.00
3 Wyatt Marr 10 Lincoln Lutheran 41-07.00
4 Eric Lenz 10 Central City 41-03.50
5 Garrett Klipp 12 Meridian 41-02.00
6 Connor Asche 10 Fillmore Central 40-11.00
7 Sid Farley 12 Centennial 39-09.00
8 Micah Noel 12 Meridian 39-06.00
9 Austin Jurgens 10 Diller-Odell 38-10.00
10 Austin Wells 11 Central City 38-05.00
11 Trenton Buescher 10 Deshler 36-00.00
12 Noah Steuber Lincoln Lutheran 35-11.50
13 Kolby Beck 11 High Plains Community 35-00.00
14 Riley Carstrom 12 High Plains Community 34-08.50
15 Eli Simonson 11 Archbishop Bergan 34-03.00
16 Nick Beel 10 Milford 34-01.50
17 Blake Wert 12 Central City 33-05.00
18 Domonic Girmus 10 Milford 32-11.00
19 Caleb Villwok 12 Archbishop Bergan 32-06.00
20 Tanner Kline Fillmore Central 30-05.00
21 Riley Lindberg Archbishop Bergan 30-00.00
22 Freddy Galvan 10 Deshler 29-11.00
23 Maks Wiingard-Madsen High Plains Community 28-11.00
24 Paul Martinez 10 Omaha Brownell-Talbot 28-06.50
25 Brenton Laaker 12 Deshler 28-00.50
26 Adrien Ficke Diller-Odell 23-06.50
27 Bradley Blake Diller-Odell 22-11.00
Justin Slawnyk 11 Centennial FOUL
Dylan Bonds Osceola DNS
Carter Girard Osceola DNS
Corby Cannon 10 Osceola DNS
New Division Boys High Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Grant Frickenstein 12 Archbishop Bergan 6-01.00
2 Ryan Hlavaty Lincoln Lutheran 6-00.00
3 Logan Horsley 11 Milford 5-10.00
4 Sid Farley 12 Centennial 5-10.00
5 Matt Walker 11 Milford 5-08.00
6 Robert Delgado 10 Centennial 5-04.00
6 Daylin Craw 10 Diller-Odell 5-04.00
8 Levi Larson 11 Yutan 5-04.00
9 Josh Puelz 10 Lincoln Lutheran 5-02.00
9 Trey Glines Lincoln Lutheran 5-02.00
11 Corin Paul 10 Meridian 5-02.00
12 Isaiah Lauby 9 Fillmore Central 5-00.00
12 Coltin Hansen 10 Deshler 5-00.00
14 Brayden Rut Meridian 5-00.00
14 Sam Bock 11 Omaha Brownell-Talbot 5-00.00
16 Carter Springer Milford 4-10.00
17 Korey Theye 10 Diller-Odell 4-10.00
17 Jacob Meyer 10 Diller-Odell 4-10.00
Moritz Burmester Osceola DNS
Brenden Leahy 12 Yutan NH
Lane Barton 10 Meridian NH
Kyle Sterup 10 Osceola DNS
Carson Watts 10 Osceola DNS
New Division Boys Pole Vault Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Jarrett Parsons 11 High Plains Community 12-01.00
2 Houk Cade 12 Milford 11-07.00
3 Tanner Wood 10 High Plains Community 11-01.00
4 Armando Jones 12 Diller-Odell 10-01.00
5 CONNER NUN Fillmore Central 10-01.00
6 Clay Church 12 High Plains Community 9-07.00
7 Jacob Johnson 12 Archbishop Bergan 9-01.00
8 Aidan Trowbridge Fillmore Central 9-01.00
9 Ethan Villwok 11 Archbishop Bergan 8-01.00
9 Parker Uldrich 10 Fillmore Central 8-01.00
9 Jake Patton 9 Milford 8-01.00
12 Cale Schardt 10 Deshler 8-01.00
Aidan LeFave 10 Deshler NH
Chris Brown 10 Central City DNS
Eli Vondra Milford NH
Zeke Jones Diller-Odell NH
Holden Ruhnke 11 Deshler NH
Sam Tomes 10 Centennial DNS
Tanner Kropatsch 11 Osceola DNS
Kyle Sterup 10 Osceola DNS
New Division Boys Long Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Jake Stoner 10 Fillmore Central 20-07.75
2 Trevor LeGrande Lincoln Lutheran 20-01.00
3 Noah L'Heureux 12 Lincoln Lutheran 19-01.75
4 Houk Cade 12 Milford 18-11.50
5 Spencer Supik 11 Central City 18-09.75
6 Daylin Craw 10 Diller-Odell 18-09.00
7 Jake Ridder 11 Archbishop Bergan 18-00.00
8 Shea Gossett 10 Archbishop Bergan 17-07.00
9 Cayden Homolka 10 Central City 17-04.75
10 Landon Carraher 9 Milford 17-04.00
11 Ayden Shook 9 Milford 17-03.25
12 Garrett Fehlhafer 12 Centennial 16-11.00
13 Jackson Tejeda Central City 16-10.25
14 Alex Painter Archbishop Bergan 16-01.00
15 Korey Theye 10 Diller-Odell 15-04.25
16 Devin Wilson Omaha Brownell-Talbot 15-04.00
17 Cooper Ebeling Diller-Odell 15-00.00
18 Brayden Rut Meridian 14-11.50
19 Lane Urkoski High Plains Community 14-03.25
20 Trevor Carlstrom High Plains Community 13-11.50
21 Cole Swanson High Plains Community 13-03.50
22 Emmit Hintz 11 Deshler 12-11.50
23 Shane LeFave 9 Deshler 9-00.50
Carson Watts 10 Osceola DNS
Thad Rathjen 10 Osceola DNS
Kyle Sterup 10 Osceola DNS
New Division Boys Triple Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Ethan Villwok 11 Archbishop Bergan 41-06.00
2 Keaton VanHousen 11 High Plains Community 39-11.50
3 Brody Ienn 12 Osceola 38-07.75
4 Jake Ridder 11 Archbishop Bergan 37-10.50
5 Shea Gossett 10 Archbishop Bergan 37-09.00
6 Trevor LeGrande Lincoln Lutheran 37-00.50
7 Corin Paul 10 Meridian 35-06.50
8 Collin Piening 10 Milford 35-04.00
9 Paul Johnson 11 Centennial 34-03.00
10 Cayden Homolka 10 Central City 34-01.75
11 Eli Vondra Milford 33-05.00
12 Garrett Watenpaugh Milford 32-10.50
13 Ian Anderson 12 High Plains Community 32-09.00
14 Hunter Verhage 10 Fillmore Central 32-06.50
15 Mykal Folkers 12 Diller-Odell 30-10.75
16 Cooper Ebeling Diller-Odell 30-02.50
17 Connor Klecan 11 Diller-Odell 29-08.75
Trey Glines Lincoln Lutheran FOUL
Moritz Burmester Osceola FOUL
Cole Swanson High Plains Community FOUL
Wyatt Nun 10 Fillmore Central FOUL
Andy Curfman 11 Central City FOUL
New Division Girls 60 Meter Dash Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Kelly Kohlhof 11 Lincoln Lutheran 8.29
2 Skylar Pretzer 10 Diller-Odell 8.36
3 Charis Ovwigho 10 Lincoln Lutheran 8.42
4 Sydney Stelling 9 Milford 8.56
5 Kate Leimbach Lincoln Lutheran 8.70
6 Jessica Ohlman 11 Central City 8.73
7 Lexus Prochaska 10 Centennial 8.73
8 Jessica Hollist 12 Milford 8.84
New Division Girls 60 Meter Dash Prelims
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Kelly Kohlhof 11 Lincoln Lutheran 8.31
2 Skylar Pretzer 10 Diller-Odell 8.40
3 Sydney Stelling 9 Milford 8.58
4 Lexus Prochaska 10 Centennial 8.59
5 Charis Ovwigho 10 Lincoln Lutheran 8.59
6 Kate Leimbach Lincoln Lutheran 8.75
7 Jessica Hollist 12 Milford 8.80
8 Jessica Ohlman 11 Central City 8.83
9 Makena Stutzman 10 Milford 8.89
10 Emalie Wightman 11 Omaha Brownell-Talbot 8.93
11 Avis Koca 12 Fillmore Central 8.95
12 Madeline Swanson Diller-Odell 8.98
13 Vanessa Lukes 10 Fillmore Central 9.09
14 Justice Majerus 11 High Plains Community 9.16
15 Morgan Lankford 11 Centennial 9.20
16 Ella Homolka 12 Central City 9.26
17 Rachel Stanosheck Diller-Odell 9.45
18 Sydney Strobel 12 High Plains Community 9.52
19 McKenzie Schweitzer 10 Central City 9.54
20 MoNae Moody 10 Meridian 9.85
21 Thalia Lawson-Betum Omaha Brownell-Talbot 9.89
22 Alexis Kalkwarf High Plains Community 10.12
23 Gracie Booth Centennial 10.28
24 Alexis Holtzen 9 Deshler 10.31
25 Brynn Holtmeier Meridian 10.40
26 Kyra Jenkins 9 Deshler 11.45
27 Mira Eschliman 9 Deshler 11.75
28 Cally Ellis 10 Meridian 12.25
29 Krysten Tanner Fillmore Central 12.34
Mollie Rathjen 12 Osceola DNS
Jadyn Johnson Osceola DNS
Taylor Carlson Osceola DNS
New Division Girls 200 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Eliza Rice 12 Omaha Brownell-Talbot 27.44
2 Skylar Pretzer 10 Diller-Odell 28.62
3 Kelly Kohlhof 11 Lincoln Lutheran 28.70
4 Kate Leimbach Lincoln Lutheran 29.58
5 Lexus Prochaska 10 Centennial 29.76
6 Jessica Ohlman 11 Central City 29.83
7 Charis Ovwigho 10 Lincoln Lutheran 29.89
8 Lauren Baker 10 Archbishop Bergan 29.96
9 Emalie Wightman 11 Omaha Brownell-Talbot 30.12
10 Avis Koca 12 Fillmore Central 30.14
11 Tori Smith 10 Diller-Odell 30.74
12 Taylor Stelling 11 Milford 31.05
13 Vanessa Lukes 10 Fillmore Central 31.28
14 Claire Kimbrough 10 Fillmore Central 31.36
15 Elle Kratochvil Milford 31.91
16 Ella Homolka 12 Central City 31.99
17 Cadence Jacobe 11 Deshler 32.00
18 Emilee Aldrich Meridian 32.59
19 Ashlyn Peterson Milford 32.63
20 Chaylee Tonniges 11 Centennial 33.03
21 Leah Dlouhy 10 Deshler 33.33
22 Rachel Stanosheck Diller-Odell 33.39
23 Alexis Kalkwarf High Plains Community 33.50
24 Ashley Hummer Meridian 33.60
25 Brianna Wilshusen 10 High Plains Community 33.99
26 Gracie Booth Centennial 34.68
27 Maya Savory Omaha Brownell-Talbot 35.36
28 Alexis Holtzen 9 Deshler 36.00
29 Brynn Holtmeier Meridian 37.07
Sydney Strobel 12 High Plains Community DNS
Trinity Boden Osceola DNS
Olivia Drozd 10 Osceola DNS
McKenzie Pinney 11 Osceola DNS
New Division Girls 400 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Eliza Rice 12 Omaha Brownell-Talbot 1:01.97
2 Kate Hirschfeld 10 Centennial 1:04.33
3 Mallory Denner Diller-Odell 1:06.68
4 Kaia McIntyre 11 Archbishop Bergan 1:06.71
5 Emily Swanson 11 Diller-Odell 1:06.76
6 Emalie Wightman 11 Omaha Brownell-Talbot 1:08.02
7 Caitlyn Adams 9 Milford 1:08.66
8 Naudia Larsen 11 Milford 1:09.05
9 Lexus Prochaska 10 Centennial 1:09.16
10 Adrianna Rodencal Lincoln Lutheran 1:11.15
11 Cadence Jacobe 11 Deshler 1:12.49
12 Lily Teunissen 10 Omaha Brownell-Talbot 1:14.21
13 Sydney Hiatt 12 Fillmore Central 1:14.40
14 Kim Schropfer Meridian 1:14.78
15 Noel Steinbauer Lincoln Lutheran 1:15.08
16 Jaycee Stuhr 10 Centennial 1:16.11
17 Madison Vater 11 Diller-Odell 1:16.33
18 Laura Cevat 12 Fillmore Central 1:16.78
19 Shelby Nowell Central City 1:17.27
20 Leah Dlouhy 10 Deshler 1:19.96
21 Ashley Hummer Meridian 1:20.10
22 Jenna Lemke 10 Deshler 1:20.64
23 Jayda Gaston 12 Fillmore Central 1:22.28
24 Nylah Moody Meridian 1:24.19
25 Ella Mason Lincoln Lutheran 1:28.75
26 Gordona Howell High Plains Community 1:36.13
Taylor Carlson Osceola DNS
Trinity Boden Osceola DNS
Mollie Rathjen 12 Osceola DNS
Brooke Bannister 10 High Plains Community DNS
New Division Girls 800 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Eliza Rice 12 Omaha Brownell-Talbot 2:33.98
2 Daylee Dey 10 Centennial 2:37.81
3 Emily Swanson 11 Diller-Odell 2:44.26
4 Kaia McIntyre 11 Archbishop Bergan 2:45.44
5 Brianna Barton 12 Meridian 2:46.81
6 Callie Carraher 11 Milford 2:49.98
7 Lacey Schmidt 9 Deshler 2:53.78
8 Katrina Staab Lincoln Lutheran 2:56.25
9 Mallory Denner Diller-Odell 2:59.59
10 Paiton Nash 9 Deshler 2:59.73
11 Kiley Rathjen 10 Centennial 3:01.70
12 Celia Bontrager Milford 3:03.00
13 Celine Hansson 9 Lincoln Lutheran 3:08.65
14 Mallory Schmidt Lincoln Lutheran 3:09.79
15 Maya Savory Omaha Brownell-Talbot 3:10.01
16 Camaryn Gydesen 12 Diller-Odell 3:23.87
17 Laura Cevat 12 Fillmore Central 3:24.40
18 Mattie Mullet 10 Milford 3:29.71
19 Anna McReynolds 11 Central City 3:33.02
20 Katja Rigglesen Meridian 3:34.19
21 Jayda Gaston 12 Fillmore Central 3:43.52
22 Paula Voss 9 Deshler 3:52.51
Mollie Rathjen 12 Osceola DNS
Jayde Kuhn Osceola DNS
Kylie Johnston 10 Osceola DNS
Kidman Ip Omaha Brownell-Talbot DNS
New Division Girls 1600 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Ashley Kroese 11 Milford 6:07.05
2 Jacquelyn Schelkopf 10 Fillmore Central 6:32.38
3 Leah Schmidt 12 Deshler 6:37.38
4 Ella Buhlke 9 Central City 6:37.39
5 Abbie McGuire 10 Milford 6:38.78
6 Rachel Ziems 12 Lincoln Lutheran 6:47.87
7 Kayla Steinbauer 11 Lincoln Lutheran 6:54.60
8 Tuva Gyllenberg 12 Fillmore Central 7:09.70
9 Kenzie Wert 9 Central City 7:12.35
10 Jadin Ostrand 10 Archbishop Bergan 7:21.42
11 Rachel Shively 9 Milford 7:21.46
12 Emma Larson 10 Archbishop Bergan 7:30.40
13 Erika Schwisow Meridian 7:46.01
14 Sierra Maginnis 11 Diller-Odell 8:22.07
15 Kim Becker Meridian 8:40.34
16 Sierra Schrodt 12 Fillmore Central 8:51.89
17 Zoe Snyder 11 Central City 8:57.14
18 Hannah Oltmans Diller-Odell 9:43.60
Sydney Roberts Osceola DNS
Sydney Kinnett 11 Centennial DNS
Kayleigh Pinney Osceola DNS
Allison Sheaffer 10 Centennial DNS
Sadie Sunday Osceola DNS
New Division Girls 3200 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Ashley Kroese 11 Milford 12:58.55
2 Ella Buhlke 9 Central City 14:02.20
3 Allison Sheaffer 10 Centennial 14:02.89
4 Teneal Barbur 9 Fillmore Central 14:05.86
5 Sydney Kinnett 11 Centennial 14:09.97
6 Lauryn Monteforte 12 Fillmore Central 14:39.13
7 Jadin Ostrand 10 Archbishop Bergan 15:33.25
8 Emma Larson 10 Archbishop Bergan 15:33.57
9 Emma Stutzman 11 Milford 16:45.46
10 Aiyana Rhoten 9 Fillmore Central 17:28.62
11 Sierra Maginnis 11 Diller-Odell 18:12.23
New Division Girls 60m Hurdles Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Josie Puelz 12 Lincoln Lutheran 9.55
2 Lilly Cast 12 Centennial 10.12
3 Adrianna Rodencal Lincoln Lutheran 10.14
4 Faith Carroll 10 Central City 10.22
5 Gabrielle Moser 11 Central City 10.31
6 Brooklyn Gierhan 12 Centennial 10.49
7 Halle Pryibl 11 Meridian 10.84
8 Madeline Swanson Diller-Odell 11.18
New Division Girls 60m Hurdles Prelims
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Josie Puelz 12 Lincoln Lutheran 9.53
2 Adrianna Rodencal Lincoln Lutheran 10.07
3 Lilly Cast 12 Centennial 10.25
4 Gabrielle Moser 11 Central City 10.42
5 Brooklyn Gierhan 12 Centennial 10.55
6 Faith Carroll 10 Central City 10.63
7 Halle Pryibl 11 Meridian 10.95
8 Madeline Swanson Diller-Odell 11.01
9 Samantha Cosaert 11 Milford 11.21
10 Molli Martin Lincoln Lutheran 11.30
11 Mackenzie Vitosh 11 Diller-Odell 11.33
12 Mavis Hansen Milford 11.44
13 Ally Kort Meridian 11.44
14 Naudia Larsen 11 Milford 11.50
15 Ryah Richardson 12 Central City 11.64
16 Jaycee Stuhr 10 Centennial 12.05
17 Leah Dlouhy 10 Deshler 12.34
18 Jenna Lemke 10 Deshler 12.53
19 Camaryn Gydesen 12 Diller-Odell 14.53
Mae Valish Osceola DNS
Emily Theis 10 Osceola DNS
New Division Girls 4x400m Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Centennial 4:29.38
Asia NislyErika CastDaylee DeyKate Hirschfeld
2 Lincoln Lutheran 4:37.83
3 Central City 4:41.95
4 Fillmore Central 4:42.48
5 Milford 4:44.29
Makena StutzmanNaudia LarsenJessica HollistCaitlyn Adams
6 Diller-Odell 4:52.26
7 Omaha Brownell-Talbot 4:52.79
8 Deshler 4:53.10
Leah SchmidtPaiton NashLacey SchmidtCadence Jacobe
9 Meridian 5:03.16
10 High Plains Community 5:33.51
Osceola DNS
New Division Girls 4x800m Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Fillmore Central 11:21.19
2 Centennial 11:30.78
Daylee DeyAsia NislyKiley RathjenErin Pankoke
3 Lincoln Lutheran 11:35.90
4 Milford 11:37.51
5 Meridian 12:50.48
6 Central City 13:51.91
7 Diller-Odell 14:32.99
Osceola DNS
New Division Girls Shot Put Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Erin Schmidt 11 Fillmore Central 36-06.00
2 Ryah Richardson 12 Central City 35-08.50
3 Allie Degroff 11 Archbishop Bergan 33-07.00
4 Gretchen Moll 12 Lincoln Lutheran 33-05.50
5 Aurora Junge 11 Centennial 31-03.00
6 Sydney Bontrager 12 Milford 31-01.00
7 Brianna Wilshusen 10 High Plains Community 31-01.00
8 Abi Wohlgemuth 10 Lincoln Lutheran 30-11.00
9 Hattie Schoepf 12 Centennial 30-10.50
10 Kailey Ziegler 10 Centennial 30-06.00
11 Ella Homolka 12 Central City 30-00.50
12 Mariah Richards 10 Milford 29-10.50
13 Sena Petersen 10 Deshler 28-02.00
14 Anna Prauner Archbishop Bergan 27-11.50
15 Makinna Peterson 9 Deshler 27-09.00
16 Olivia Brummet 10 Central City 27-02.00
17 Thalia Lawson-Betum Omaha Brownell-Talbot 26-11.50
18 Mackenzie Vitosh 11 Diller-Odell 26-02.50
19 Kala Most 10 Meridian 26-01.50
20 Nylah Moody Meridian 25-10.50
21 Madison Vater 11 Diller-Odell 24-10.00
22 Kelsi Gaston Fillmore Central 24-09.00
23 Haley Korbelik 10 Fillmore Central 24-03.50
24 Delaney Carlstrom 12 High Plains Community 22-10.00
25 Ashley Yocum 12 Diller-Odell 20-04.50
26 Mara Mallmann 12 Deshler 19-09.00
27 Lindsey Brant Meridian 18-08.00
28 Hanano Iwasuki Milford 18-02.00
29 Gordona Howell High Plains Community 17-09.00
Aleesha Broussard 10 Archbishop Bergan FOUL
Mina Houchin Osceola FOUL
Blake Bryan Osceola FOUL
Sadie Sunday Osceola FOUL
New Division Girls High Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Chloe Kolb 12 Milford 5-00.00
2 Emily Swanson 11 Diller-Odell 5-00.00
3 Brooklyn Gierhan 12 Centennial 4-10.00
4 Noel Steinbauer Lincoln Lutheran 4-08.00
5 Kim Schropfer Meridian 4-08.00
6 Jaycee Stuhr 10 Centennial 4-06.00
7 Elizabeth Ross 11 Milford 4-06.00
8 Leah Dlouhy 10 Deshler 4-06.00
9 Lily Teunissen 10 Omaha Brownell-Talbot 4-04.00
9 Molli Martin Lincoln Lutheran 4-04.00
9 Taylor Stelling 11 Milford 4-04.00
12 Shelby Ziegler 12 Centennial 4-04.00
13 Paiton Nash 9 Deshler 4-02.00
14 Adrianna Rodencal Lincoln Lutheran 4-00.00
Mollie Rathjen 12 Osceola DNS
New Division Girls Pole Vault Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Josie Puelz 12 Lincoln Lutheran 12-01.00
2 Jessica Hollist 12 Milford 9-07.00
3 Andrea Kort 12 Meridian 8-07.00
4 Emily Swanson 11 Diller-Odell 8-07.00
5 Sydney Strobel 12 High Plains Community 8-01.00
6 Taryn Wagner 10 Central City 7-07.00
7 Madeline Swanson Diller-Odell 7-07.00
8 McKenzie Schweitzer 10 Central City 7-01.00
9 Lacey Schmidt 9 Deshler 7-01.00
9 Isabella Lichti Fillmore Central 7-01.00
Erika Cast 11 Centennial NH
Erin Kujath 10 Meridian NH
Lily Bojanski 11 Archbishop Bergan NH
New Division Girls Long Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Lilly Cast 12 Centennial 16-08.00
2 Gabrielle Moser 11 Central City 15-03.25
3 Jessica Hollist 12 Milford 15-01.25
4 Lauren Baker 10 Archbishop Bergan 14-08.00
5 Adrianna Rodencal Lincoln Lutheran 14-06.50
6 Skylar Pretzer 10 Diller-Odell 14-05.75
7 Andrea Kort 12 Meridian 13-10.50
8 Taylor Stelling 11 Milford 13-10.25
9 Brooke Bannister 10 High Plains Community 13-05.00
10 Alayna Piening 10 Milford 13-04.75
11 Justice Majerus 11 High Plains Community 13-04.00
12 Emilee Aldrich Meridian 13-02.75
13 Jenna Lemke 10 Deshler 13-01.00
14 Tori Smith 10 Diller-Odell 12-10.75
15 Alexis Kalkwarf High Plains Community 12-04.75
16 Alyssa Wilshusen 12 Central City 12-04.00
17 Ashtyn Humphreys 11 Diller-Odell 11-09.00
18 MoNae Moody 10 Meridian 11-05.25
19 Mara Mallmann 12 Deshler 10-06.00
Mollie Rathjen 12 Osceola DNS
Mae Valish Osceola DNS
New Division Girls Triple Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Lilly Cast 12 Centennial 35-04.00
2 Kate Hirschfeld 10 Centennial 33-10.25
3 Alayna Piening 10 Milford 31-04.00
4 Halle Pryibl 11 Meridian 31-03.50
5 Claire Kimbrough 10 Fillmore Central 30-09.75
6 Ally Kort Meridian 30-01.50
7 Sydney Stelling 9 Milford 29-03.50
8 Brooke Bannister 10 High Plains Community 28-06.50
9 Alyssa Wilshusen 12 Central City 28-06.50
10 Kim Schropfer Meridian 28-00.00
11 Madison Coesart Milford 27-03.75
12 Rhiannon Shaner 11 Fillmore Central 26-08.00
13 Alli Engelman Diller-Odell 26-06.50
14 Taylor Sheets Central City 25-03.50
Aiyana Rhoten 9 Fillmore Central FOUL
Brianna Wilshusen 10 High Plains Community DNS
Mae Valish Osceola DNS